Trudny temat: aranżacja wąskiego salonu

Długi i wąski salon, tzw. „tunel” lub „tramwaj”, stanowi trudne wyzwanie aranżacyjne i niejednokrotnie przyprawia właścicieli o ból głowy. Jednocześnie taki kształt salonu jest obecnie bardzo często spotykany na rzutach deweloperskich nowo sprzedawanych mieszkań. Głowa do góry! – jeśli jesteś posiadaczem właśnie takiego salonu, to podpowiem Ci, jak go rozsądnie rozplanować.

Wąski salon z aneksem kuchennym i niewielkim stołem. Aranżacja salonu projektu Just Design Wrocław.

Aranżacja salonu wymaga przeanalizowania kilku istotnych aspektów: układu funkcjonalnego, kolorystyki, czy też zabudowy. Oto kilka porad na temat rozplanowania wąskiego salonu, którymi postaram się podzielić.

Układ funkcjonalny

Układ funkcjonalny to podstawa. Wypisz funkcje, które ma pełnić salon w hierarchii ważności od 1 do 5. Odpowiedz sobie na kilka pytań i postaraj się odpowiednio określić strefy i ich przeznaczenie:

  • Czy salon z aneksem ma mieć strefę jadalnianą? Jeżeli tak, to dla ilu osób?
  • Czy trzeba wygospodarować dodatkowe miejsce? Np. na biurko do pracy zdalnej, kącik do czytania, itp.?
  • Czy często gotuję?
  • Czy zapraszam gości często, czy raczej tylko sporadycznie?
  • Iluosobową sofę potrzebuję w strefie wypoczynku? Na ile mogę sobie pozwolić przy dostępnym metrażu?

Kolorystyka

Aneks kuchenny w wąskim salonie przeważnie znajduje się dość daleko od okna, uważajmy zatem na ciemne kolory frontów czy blatu, wybierajmy raczej świetliste i jasne odcienie. Dłuższe ściany pomalujmy na jasne, pastelowe odcienie, na przykład jasnoszary lub jasnobeżowy – są to tzw. idealne „kolory tła”. Krótsze ściany możemy natomiast podkreślić jakimś ciekawym, modnym odcieniem jak grafit, brąz, rudy, butelkowa zieleń czy granat – w zależności od stylu, jaki lubimy. Kolor podłogi też powinien być jasny, np. naturalny dąb, a paneli nigdy nie kładź równolegle do dłuższej ściany, tylko tak jak na poniższej wizualizacji. A jeżeli jesteś ciekaw/a, jak ważny jest odpowiedni dobór kolorów, zachęcam do zapoznania się z wpisem: Dlaczego potrzebujemy barw?.

Funkcjonalna aranżacja wąskiego salonu z aneksem kuchennym i miejscem do wypoczynku. Optycznie powiększona przestrzeń dzięki zastosowaniu tapety z głębią. Projekt salonu autorstwa Just Design Projektowanie wnętrz Wrocław

Zmiana proporcji salonu

Tak – to już teoretycznie niemożliwe bo ściany nie są z gumy – ale wciąż możemy zastosować kilka trików optycznie zmieniających proporcje:

  • dobrze dobrana tapeta, która doda głębi i będzie tworzyć iluzję większej przestrzeni,
  • pasy np.: tapeta w pionowe pasy lub panele ścienne 3D na jednej lub obu dłuższych ścianach pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu tego prostego triku perspektywa ulegnie skróceniu. Pokój będzie też wydawał się nieco wyższy, niż jest w rzeczywistości,
  • alternatywną opcją jest zastosowanie poziomych pasów na krótkiej ścianie, co optycznie ją wydłuży i sprawi, że całe pomieszczenie będzie wyglądać znacznie lepiej.

Zabudowa meblowa

W aneksie kuchennym postaw na wysoką zabudowę, ponieważ zapewni ona dużo miejsca do przechowywania, można też zabudować w niej AGD. Unikaj ustawiania mebli wzdłuż dłuższych ścian – sprawi to, że pomieszczenie będzie przypominać tunel. Jeśli jednak musimy ustawić meble przy długich ścianach pokoju, niech nie stoją one rzędem jeden za drugim. Optymalnie byłoby, gdyby były ustawione pojedynczo przy końcach obu długich ścian, a w połowie jednej z długich ścian pokoju warto postawić niewielki okrągły stolik lub okrągły dywan, czy puf.

Nowoczesna aranżacja wąskiego salonu. Wizualizacja projektu studia Just Design we Wrocławiu. Dominują jasne kolory i minimalistyczne meble.

Choć aranżacja wąskiego salonu nie jest prosta, te podpowiedzi na pewno pomogą Wam podejść rozsądnie do tematu. Są one uniwersalne i można je zastosować do jakiegokolwiek wąskiego pokoju lub pomieszczenia. Zachęcam do zapoznania się z moimi aranżacjami. Jeśli nadal macie wątpliwości, zapraszam na konsultacje lub na profesjonalny projekt wnętrza.

Przewiń na górę